Ekspedycja

EKSPEDYCJA - ODKRYWCY DRUGIEJ NATURY
Nowy polski program: czwartek 22:00

18 śmiałków staje do walki o spełnienie swojego marzenia – odkrycia swojej drugiej natury i przeżycia przygody życia na egzotycznej wyspie, gdzieś na końcu świata. Brzmi świetnie? Tak, ale jest haczyk... To nie będą wakacje pod palmą! Żeby znaleźć się w finałowej szóstce Ekspedycji i wyjechać w podróż na tajemniczą wsypę, kandydaci muszą opuścić swoją strefę komfortu i w dzikiej głuszy Bieszczad pokonać własne słabości, lęki, pot i łzy. To będzie prawdziwa lekcja przetrwania i współpracy, do której przygotują bohaterów eksperci: Naval były żołnierz GROM, ekspert do spraw survivalu oraz psycholog - Inga Nowak-Dusza. Przez 3 dni osiemnastka półfinalistów będzie musiała sprostać różnym wyzwaniom: samodzielna budowa szałasu i nocleg w sercu bieszczadzkich lasów, rozpalenie ogniska bez użycia zapałek czy znalezienie pożywienia – to tylko ich namiastka. Komu uda się pokonać własne słabości? Czy każdy z nich jest naprawdę gotowy, aby odkryć w sobie drugą naturę? Partnerem programu jest Żywiec Zdrój.

PROWADZĄCY

Naval
NAVAL
Służył w GROMie przez czternaście lat jako operator w zespole bojowym. Dużą część tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych. Zanim przeszedł selekcję do GROMu, był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ.
Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia. Został także odznaczony Złotą Odznakę GROMu, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem.
Od zakończenia czynnej służby wojskowej wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem instytucje charytatywne i pozarządowe (m.in. PAH) oraz służby mundurowe. Działa społecznie i prowadzi własną firmę – Naval Polska. Jest aktywny sportowo, uczestniczy w ekstremalnych biegach z przeszkodami i ultra długich biegach. Jest autorem książek „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy” i „Zatoka”, która to jesienią trafi na półki księgarń.
W 2012 był jednym z konsultantów gry komputerowej Medal of Honor. Warfighter. Naval był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROMowca, w którą może wcielić się gracz.
Inga Nowak-Dusza
Inga Nowak-Dusza
Pułkownik rezerwy Inga Nowak-Dusza jest psychologiem i psychoterapeutą o wieloletnim stażu, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku psychologia, podyplomowych studiów treningu i terapii grupowej Uniwersytetu Warszawskiego, a także wielu certyfikowanych szkoleń z psychoterapii.
Jest rekomendowanym psychoterapeutą Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Od 16 lat prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w Warszawie. Wykłada w szkołach psychoterapii. Koledzy terapeuci mówią, że „gdzie diabeł nie może, tam Duszę pośle”.
Służąc w Wojsku Polskim prowadziła rekrutacje do jego szczególnych jednostek i szkoliła kadrę w zakresie umiejętności psychospołecznych i komunikacji oraz radzenia sobie ze stresem. Realizowała programy pomocy dla żołnierzy powracających z misji zagranicznych. Prowadziła szkolenia dla psychologów z zakresu pomocy osobom zagrożonym samobójstwem oraz dla nauczycieli- w zakresie profilaktyki przemocy małego dziecka.
Po latach pracy w obszarze wojskowości, aktualnie tworzy edukacyjno-rozwojowe warsztaty dla kobiet.
Prywatnie jest mężatką i matką 12-letniej córki. Stworzyła międzynarodową grupę propagującą układanie mandali, jako metody relaksacyjnej i mindfulness.

Poznaj uczestników programu!