Polska: operacja zmiana

Polska: operacja zmiana

25 lat po rozpoczęciu transformacji oraz 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wymaga podsumowań. Czy możemy rzeczywiście mówić – jak twierdzą liczni komentatorzy - o skoku cywilizacyjnym naszego kraju? W serii dokumentalnej „Polska: operacja zmiana” prowadzący program Łukasz Grass – znany dziennikarz radiowy i telewizyjny – sprawdza, jak dalece fundusze pomocowe Unii Europejskiej wpłynęły na rozwój takich sektorów jak: transport, ochrona środowiska, energetyka, ochrona zdrowia, kultura i szkolnictwo wyższe.

Dzięki serii „Polska: operacja zmiana” znajdziemy się m.in. w terminalu kontenerowym DCT  w Gdańsku, który jest w stanie obsłużyć nawet największe statki świata. Trafimy na plac budowy gazoportu w Świnoujściu, największej tego typu inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznamy tajniki budowy nowoczesnych tramwajów w Bydgoszczy oraz przyjrzymy się pracy superkomputera Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wspólnie z Łukaszem Grassem poznamy także najlepszych polskich inżynierów, lekarzy i naukowców. Na Politechnice w Poznaniu przyjrzymy się pracy studentów pracujących nad robotami, które  w przyszłości będą pomagały ludziom w akcjach ratowniczych. Wraz z inżynierami z Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej będziemy szukali nadprzewodników – materiałów o niezwykłych właściwościach, które już niebawem zmienią oblicze energetyki, transportu i ochrony zdrowia. Przekonamy się także, w jaki sposób lekarze z Oddziału Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Warszawie dokonują niezwykle skomplikowanej operacji „przez dziurkę od klucza”.