Ziemia tygrysów - premiera dokumentu

Ziemia tygrysów - spot
W ostatnim stuleciu populacja tygrysów zmniejszyła się dramatycznie, bo aż o 95%. Cztery spośród dziewięciu podgatunków tych zwierząt bezpowrotnie wymarły. Najbliższe kilka lat będzie miało kluczowe znaczenie dla przetrwania tych największych dzikich kotów. Zdobywcy Oscarów, reżyser Ross Kauffman i producent Fisher Stevens, w dokumencie „ZIEMIA TYGRYSÓW” opowiedzą historie dwójki ludzi, którzy poświęcili całe swoje życie, by ratować te zagrożone stworzenia.

Film, który brał udział w prestiżowym konkursie na najlepszy dokument amerykański na Festiwalu Filmowym Sundance, jest nie tylko wstrząsającym świadectwem tego, jak bezmyślnie ludzka cywilizacja traktuje zwierzęta, ale także głośnym i poruszającym apelem o zaangażowanie w ochronę naszej planety. Premiera w niedzielę, 31 marca o godz. 21:00 w Discovery Channel.

Ziemia tygrysów
Ziemia tygrysów
Źródło: Ziemia tygrysów | materiały prasowe

Tygrys, jeden z największych drapieżników lądowych, ustępujący wielkością jedynie niedźwiedziom, od zawsze budził respekt zarówno wśród ludzi jak i zwierząt. W wielu kulturach uznawany jest za ich króla, symbol dzikości, odwagi i nieśmiertelności. Jednak nawet najpotężniejsze zwierzęta nie mają szans w starciu z rabunkową eksploatacją Ziemi przez człowieka. Kłusownictwo i wycinanie lasów sprawiły, że w tej chwili tygrysy walczą o przetrwanie. W 1900 r. na kontynencie azjatyckim żyło 100 tysięcy tygrysów, dziś na wolności pozostaje mniej niż 4000. Wyreżyserowany przez nagrodzonego Oscarem filmowca Rossa Kauffmana („Przeznaczone do burdelu"/„Born into Brothels") i wyprodukowany przez laureata Oscara Fishera Stevensa („Zatoka"/"The Cove") dokument „ZIEMIA TYGRYSÓW” opowiada historię dwóch niesamowitych ludzi, urodzonych w różnych pokoleniach i w różnych częściach świata, którzy poświęcili całe życie, by zmienić los tygrysów.Pierwszy z nich - Kailash Sanhkala, przyrodnik nazywany "człowiekiem-tygrysem" – w drugiej połowie XX w. ciężko pracował, by zwiększyć świadomość społeczeństwa w rodzimych Indiach i sąsiednich krajach w kwestii malejącej liczby osobników tego zagrożonego gatunku. Film Discovery Channel przedstawia historię życia Sankhali widzianą z perspektywy jego potomków: Amita - ekologa, który podjął się tej samej misji, co jego dziadek Kailash oraz Jaia Bhati - siostrzeńca Amita i prawnuka Sankhali.

Z kolei Rosjanin przez ostatnie dwadzieścia lat zajmował się ratowaniem tygrysa amurskiego (syberyjskiego) na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Populacja tego gatunku została zredukowana do krytycznego poziomu zaledwie kilkuset przedstawicieli z powodu nielegalnych kłusowników, których liczba stale rosła od czasu rozpadu ZSRR. Autorzy dokumentu „ZIEMIA TYGRYSÓW” śledzą losy Fomenki i przybliżają widzom jego obowiązki na stanowisku Dyrektora ds. ochrony rzadkich gatunków w World Wildlife Fund w Rosji.Autorzy filmu „ZIEMIA TYGRYSÓW” pokazują pracę Fomenki, Sankhali, ich współpracowników, rodzin i jednocześnie uświadamiają, że brak zdecydowanych działań na rzecz ochrony tygrysów może doprowadzić do całkowitego wyginięcia tego gatunku już w ciągu najbliższych kilku lat.„ZIEMIA TYGRYSÓW” produkcji RadicalMedia jest częścią inicjatywy zainicjowanej przez i - ogólnoświatowej próby podwojenia do 2022 r. populacji tygrysów żyjących na wolności.Premiera w niedzielę, 31 marca o godz. 21:00 w Discovery Channel.SŁABNIE TYGRYSI RYK NA NASZEJ PLANECIE - POMÓŻ NAM TO ZMIENIĆhttps://projectcat.discovery.com/poland/

Ziemia tygrysów
Ziemia tygrysów
Źródło: Ziemia tygrysów | materiały prasowe
podziel się: